Jdi na obsah Jdi na menu
 


NĚCO O ZAHRADĚ ...

21. 11. 2009
Zahrada soch
 
(Gončarov, Reindl, Žantovská)
 
 
Projekt Zahrada soch je experimentální scénické představení složené z poesie Ireny Žantovské (laureátky Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha 2006), která měla i režii, baletních kreací choreografa Vladimíra Gončarova (držitel Ceny Thálie 2008), původní hudební kompozice z pera Tomáše Reindla a výtvarných animací z koláží Miroslava Huptycha.
Zahrada soch je sérií baletních miniatur inspirovaných expresivními verši I.Žantovské, v působivém přednesu Nely Boudové. Básně jsou obrazem nesnadného soužití mezi mužem a ženou, mezi jedincem a společností, zrcadlem dvou kontrastů, v nichž hledáme smysl svého života a pevný bod, o nějž se lze opřít a nezakolísat. Jak praví jedna románová postava - všichni se musíme rozhodovat mezi tím, co se správné, a tím, co se snadné. Takové rozhodování je i klíčem a pointou představení Zahrada soch.
Choreografie Vladimíra Gončarova i hudební kompozice Tomáše Reindla oscilují mezi klasickým uchopením hudebního divadla, včetně rozmáchlých romantických smyčců a baletu na špičkách, a moderním výrazivem, které zachází stejně dovedně s inspirací u moderních skladatelů vážné hudby (Glasse či Reicha), jako s rockovou či etnickou hudbou, atonálními "zvuky ulice" atd. Tomu vždy odpovídá taneční, pohybová složka, často až na samé hranici akrobacie či soudobých výrazových prvků street dance.
Kapitolou samou pro sebe je pohyblivá scénografie tvořená animovanými výtvarnými kolážemi Miroslava Huptycha (na jejich animaci se studiově podílel Milan Hořínek). Huptychovy koláže jsou lyrickým protipólem často nelítostného světa skrytého ve verších i hudbě Zahrady soch, a ukazují nám jisté estetické útočiště, nabízejí zklidnění a katarzi.
Zvláštním hostem Zahrady soch byla mladá česko-polská rocková zpěvačka Ewa Farna, která do představení nazpívala původní píseň Ohňonoši.
Představení vzniklo v koprodukci Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem a občanského sdružení Aréna.
Mediálním partnerem představení je Rádio Ethno 90,7 FM.
 Obrazek
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář